ויקיתרופות:אודות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

מטרת אתר ויקיתרופות היא לאפשר גישה מהירה, נוחה ואינטואיטיבית למידע על התרופות הנמכרות בארץ. מאגר המידע מבוסס על המאגר של משרד הבריאות, מתעדכן ממנו באופן שוטף 1–2 פעמים בחודש. בנוסף' מציע האתר מידע מערכתי תרופתי מעודכן ומגוון.

מאפייני המערכת

  • "רשת רפואה", פורטל הרופאים הראשון בישראל, נטל על עצמו את המשימה לפתח פורטל תרופות ייעודי לרופאים, רוקחים ואנשי מקצועות הרפואה.
  • יתרונו הגדול של המידע התרופתי, הוא נוחות הגישה ללמעלה מ-3,800 דפי-תרופות שונים, כולל מרכיביהם הפעילים.

למי מיועד מאגר ויקיתרופות

  • מאגר ויקיתרופות מיועד לרופא הזקוק לגישה מהירה למידע מקיף על תרופות - ועל הנעשה בתחום התרופות בארץ. האתר מנגיש את מאגר התרופות הארצי, תוך הוספת מידע מקיף ומפורט על תרופות לפי סיווג אנטומי, טיפולי וכימי מגוון וחלופות טיפוליות.
  • המאגר מציג מידע על התרופות החדשות שאושרו לשימוש בארץ על-ידי משרד הבריאות, מציג את התרופות המובילות בחיפוש על ידי המשתמשים ומגיש חדשות בתחום התרופות והפרמקולוגיה מהארץ ומהעולם. נוסף על כך, מערכת ויקיתרופות מפיקה מידע חדשותי מעודכן ומגוון על התרופות בארץ, על תרופות חדשות, השקות תרופות, הפסקת שיווק, הודעות מהחברות ועדכונים מה-FDA. המידע נשלח בניוזלטר לנרשמים.

ניווט באתר

  • הגישה למידע על תרופה מתבצע במספר דרכים: חיפוש חופשי, חיפוש מתקדם, הפניות מהירות לפי שם התרופה או לפי המרכיב הפעיל, וכן גישה לפי סיווג אנטומי, טיפולי וכימי – ATC Code.
  • הניווט באתר נעשה גם על ידי מיון לפי מאפיינים שונים: מתוך רשימת התרופות המלאה, מרשימת החומרים הפעילים, יצרני התרופות ובעלי הרישום. כמו כן, ניתן להגיע לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם, לתרופות הכלולות בסל הבריאות ואלה שאינן בסל.
  • הייחוד בוויקיתרופות הוא אפשרות הניווט לתרופות לפי סיווג אנטומי, טיפולי וכימי - ATC Code. זוהי שיטה לסיווג של תרופות, כשהסיווג מבוקר על-ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) החל משנת 1976. שיטת קידוד תרופות זאת מחלקת את התרופות לקבוצות בהתאם לאיבר או למערכת עליהם היא פועלת ולתכונות הטיפוליות והכימיות שלהן.
  • הגישה באמצעות הקוד האנטומי, טיפולי וכימי מופיעה בכל תרופה ומאפשרת להגיע לכל 5 הרמות של הקוד.
    כך לדוגמה, בתרופה "אריוס" מופיע בדף התרופה המידע על קבוצה פרמקולוגית (ATC4)‏ R06AX Other antihistamines for systemic use, המוביל לרשימה המלאה של כל התרופות האנטי-היסטמיניות בקבוצה ולמידע על המרכיב פעיל (ATC5)‏ Desloratadine 5MG R06AX27. בתחתית דף התרופה קיימת אפשרות מיון לפי כל הרמות של הקוד.