חדשות

מתוך ויקיתרופות
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
השפעת לורסידון על תפקוד חברתי בסכיזופרניה

חולי סכיזופרניה שטופלו ב-lurasidone הראו שיפור משמעותי בתפקוד החברתי בהשוואה למי שטופלו באינבו. השיפור התגבר בשלב התווית הפתוחה שבו מינון התרופה הותאם בגמישות.

במחקר כפול סמיות ומבוקר אינבו ולאחריו מחקר הארכה פתוח בן 12 שבועות, שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The journal of clinical psychiatry, החוקרים שאפו להעריך את ההשפעות של לורזידון (lurasidone) במינון של 40 מ"ג ליום, על התפקוד החברתי של חולים עם סכיזופרניה.

השלב הראשוני בן שישה השבועות נערך ממאי 2016 ועד נובמבר 2018. עבור אלה שהמשיכו, שלב ההארכה של 12 השבועות אפשר מינון גמיש של לורסידון, בין 40 מ"ג ל-80 מ"ג ליום. שינויים בתפקוד החברתי הוערכו באמצעות סולם PANSSי(4-item Positive and Negative Syndrome Scale).

החוקרים איתרו 478 מטופלים עם סכיזופרניה (לפי קריטריוני DSM-IV-TR) בשלב הראשוני, מתוכם 245 חולקו באקראי לטיפול בלורסידון ו-233 לאינבו. לניתוח לטווח ארוך יותר, 146 חולים שקיבלו תחילה לורסידון ו-141 שקיבלו אינבו המשיכו לשלב ההארכה של 12 שבועות וקיבלו מינון גמיש של לורסידון.

מתוצאות המחקר עלה שיפור מובהק בתפקוד החברתי של קבוצת הלורסידון כבר בשבוע השני (P value < 0.05), בשבוע 4 (P value < 0.001) ובשבוע 5 (P value < 0.01) עם המשך התקדמות שנצפתה עד שבוע 6 של השלב כפול-הסמיות ושיפור מתמשך בהארכה של 12 שבועות בתווית פתוחה.

באופן ספציפי, גודל ההשפעה בשבוע 6 היה 0.33 (P value<0.01), והמטופלים שעברו לשלב ההרחבה חוו הפחתה נוספת בציוני סולם PANSS (שינוי בניקוד 3- מקו הבסיס כפול הסמיות לשבוע 6, שינוי ממוצע בציון 4.2- מקו הבסיס כפול הסמיות לשבוע 12 של שלב ההרחבה).

החוקרים סיכמו כי טיפול בלורסידון הוביל לשיפור ניכר ומתמשך בתפקוד החברתי בקרב חולים עם סכיזופרניה במשך תקופה של 18 שבועות והדגישו את יעילותו בשיפור התוצאות החברתיות באוכלוסיית חולים זו. נמצא כי ההשפעות של לורסידון על התפקוד החברתי תואמות לאלו שדווחו לגבי תרופות אנטי פסיכוטיות לא טיפוסיות אחרות.


מקור: Effect of Lurasidone on Social Functioning in Schizophrenia: Post Hoc Analysis of the JEWEL Study

לכל החדשות >

19.02.2024