חדשות

מתוך ויקיתרופות
גרסה מתאריך 01:42, 4 ביוני 2024 מאת Motyk (שיחה | תרומות)

(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Banner.jpg

Share on Google+ Share on Linkedin E-mail this page Share on twitter.com Share with Facebook
גורם משפיע על יעילות מטפורמין בטיפול בסרטן הערמונית

כיצד משפיעה רמת הביטוי של גן NKX3.1 על התועלת של טיפול במטפורמין להפחתת הפעילות הגידולית של סרטן הערמונית?

למטפורמין, תרופה שנמצאת בשימוש תדיר עבור סוכרת, השפעה נוגדת גידולים ידועה הודות לפעילות נוגדת חמצון. עם זאת, לא ברור מהי התועלת הקלינית שיש לטיפול עם מטפורמין עבור סרטן ערמונית (Prostate Cancer - PCa).

במחקר זה החוקרים בחנו האם התועלת של מטפורמין עבור PCa מקושרת לביטוי של NKX3.1, גן מקבוצת HOXי(Homeobox) המסויים לבלוטת הערמונית, אשר פועל בתוך המיטוכונדריה לצורך הגנה על הערמונית מפני עקה חמצונית.

מטרת המחקר היתה לבחון את הקשר בין הביטוי של הגן NKX3.1 לבין היעילות של מטפורמין בנבדקים עם PCa. לשם כך, בוצעו מבדקים תפקודיים in vivo ו-in vitro במודל מהונדס גנטית של עכברים ושל תאי LNCaP ממקור אנושי וכן בתרביות אורגנוטיפי עם ביטוי רגיל או מופחת/היעדר NKX3.1.

מחקרי מתאם בוצעו באמצעות שתי עוקבות רטרוספקטיביות נבדלות של מערכי רקמה מבלוטות ערמונית שנכרתו במלואן ועוקבה רטרוספקטיבית של ביופסיות שנלקחו מבלוטת הערמונית של נבדקים שנמצאים במעקב פעיל.

מטפורמין ניתן לפני ולאחר השראת עקה חמצונית בעזרת מתן מנה של פראקוואט. תוצאים תפקודיים כללו הערכה של היסטופתולוגיה, יכולת יצירת גידולים ותפקוד מיטוכונדריאלי. תוצאי מתאם כללו עקומות קפלן מאייר ומודלים של רגרסיה לסיכונים יחסיים על שם COX.

תוצאות המחקר הדגימו כי מתן מטפורמין הביא להפיכה של התוצאים השליליים של חסר NKX3.1 לאחר השראת עקה חמצונית in vivo ו-in vitro. ממצאים אלה נתמכו בירידה ביצירת גידולים והשבת תפקוד מיטוכונדריאלי לקדמותו. נבדקים עם ביטוי מופחת של NKX3.1 הדגימו תועלת קלינית משמעותית בעקבות נטילה של מטפורמין.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול עם מטפורמין גובר על החסרונות של חסר בגן NKX3.1 עבור נבדקים עם PCa בעזרת התגברות על העקה החמצונית ועידוד התפקוד המיטוכנדיריאלי. פעילות תפקודית זו, יחד עם המתאם הקליני שלהם, נצפו רק בנבדקים עם ביטוי מופחת של NKX3.1. כיוון שכן, נראה כי התועלת הקלינית של טיפול עם מטפורמין עבור נבדקים עם PCa תלוי במצב הביטוי של NKX3.1.

מקור: Metformin Overcomes the Consequences of NKX3.1 Loss to Suppress Prostate Cancer Progression

לכל החדשות >

11.04.2024